• DOLAR

    Alış:33.1039 Satış:33.1091
  • EURO

    Alış:36.0461 Satış:36.0589
  • ÇEYREK

    Alış:4173.5 Satış:4239.1
19 Ekim 2020, Pazartesi 10:07 | A+ | A-

İBB'DEN DÜZENLİ DEZENFEKTE

İBB, Covid-19 tedbirleri kapsamında; otobüslerin yarı sıra İstanbul genelindeki 25 bin taksi, dolmuş ve minibüsü her ay ücretsiz olarak dezenfekte ediyor.

İBB'DEN DÜZENLİ DEZENFEKTE

İBB, Covid-19 tedbirleri kapsamında; otobüslerin yarı sıra İstanbul genelindeki 25 bin taksi, dolmuş ve minibüsü her ay ücretsiz olarak dezenfekte ediyor. Vatandaşlar, dezenfekte işlemlerini İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün sayfasından sorgulayarak, toplu ulaşım araçlarına güvenle binebilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Sağlık Daire Başkanlığı, Koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında İBB iştiraki Boğaziçi AŞ ile işbirliği yaparak, şehir genelindeki taksi, taksi dolmuş ve minibüslere yönelik dezenfekte işlemi yapıyor.

İşlemler, İstanbul’un birçok noktasında oluşturulan istasyonlarda yaklaşık 25 bin taksi, taksi-dolmuş ve minibüslere yönelik olarak, her ay ücretsiz gerçekleştiriliyor. Taksi, taksi-dolmuş ve minibüs ruhsatı sahibi taşımacılar, 1 Haziran 2020’den itibaren T.C. kimlik numaralarının son dört rakamını şifre olarak kullanıp dezenfekte işlemlerini yaptırabiliyor. Dezenfekte işlemi yapılan araçlar sisteme işlenerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından dezenfekte edilmiştir” çıkartması yapıştırılıyor.

Şoför ve yolcular için herhangi bir tehlike oluşturmayan dezenfekte işlemlerinde, İBB Sağlık Daire Başkanlığı’ndan onaylı ve hastanelerin yoğun bakımında kullanılan dezenfektasyon ürünleri kullanılıyor. Bu ürünler, uygulama sonrası araçların uzun süre havalandırılmasına gerek bırakmamakla birlikte, bir aya kadar dezenfektasyon sağlıyor.

İBB, İstanbulluların daha güvenli bir yolculuk yapabilmeleri amacıyla ticari araçlar için Toplu Ulaşım Araç Dezenfeksiyon Sorgulama Sistemi getirdi. Bu sistemle kullanılan araçların dezenfekte edilip edilmediğini ( http://application2.ibb.gov.tr/tulasim/dezenfektanarama.aspx ) linkinden öğrenilebiliyor.

Çalışma Ruhsatı Belgesi üzerinde yer alan QR kodu okutarak, açılan belge doğrulama ekranından araçların dezenfekte edilip edilmediği de denetlenebiliyor. İBB Denetim ve Zabıta ile Emniyet birimleri, bu uygulamayla araçların dezenfekte durumu daha aktif şekilde kontrol edebiliyor.

Habere Ait Resimler

yukarı çık