• DOLAR

    Alış:32.8194 Satış:32.8248
  • EURO

    Alış:35.0403 Satış:35.2439
  • ÇEYREK

    Alış:3964.6 Satış:4027.9
02 Şubat 2021, Salı 9:25 | A+ | A-

Tunç Soyer: 'Siz kooperatif kurup üretin biz ürününüzü alalım'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka ilçesi sınırlarındaki Yamanlar mahallesini ziyaret etti.

Tunç Soyer: 'Siz kooperatif kurup üretin biz ürününüzü alalım'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka ilçesi sınırlarındaki Yamanlar mahallesini ziyaret etti. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdüğü Yamanlar’da muhtar ve köylülerle bir araya gelen Soyer, “Kooperatif kurun ve üretin. Biz de sizin ürettiklerinizi satın alalım. Kente bu kadar yakın Yamanlar’da agro turizmi geliştirecek projeler yapacağız” dedi. Başkan Soyer, Yamanlar’da daha önce sanatoryum olarak kullanılan ve yılladır atıl kalan tesisleri de inceledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yasayla mahalle statüsüne geçen doğayla iç içe orman köylerinden Yamanlar'ı ziyaret etti. Başkan Soyer, özellikle bölgeye has lezzetli domatesiyle adından söz ettiren yine tarım, hayvancılık, zeytincilik ve arıcılığın geçim kaynakları arasında bulunduğu köyde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak ile incelemelerde bulundu. Soyer’i Yamanlar Muhtarı Ferhat Serçekuş ile köylüler karşıladı.

“Ürünü satın alarak işi büyütelim”
Muhtar Ferhat Serçekuş, işsiz kalan gençlerin köyü terk ederek şehre gitmesinden yakındı ve bu duruma bir çözüm bulunmasını istedi. Serçekuş, “Gençler köyde kalmıyor. Şehirlere kaçıyor. Burası orman köyü. Ne yapacaklar. Burada insanların para kazanmasını sağlayacak şeyler olmalı” dedi. Serçekuş, köylünün vadi içinde 5 bin zeytin ağacı olduğunu, geçmişte yol olmadığından ulaşmakta, ürünü toplamakta zorlandıklarını ancak Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı yollar sayesinde rahatladıklarını söyledi, teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ferhat Serçekuş'a kooperatif kurma önerisinde bulundu. Soyer, bölgede yetişen domatesin köy için önemli olduğunu öyleyse bunu tanıtmak gerektiğini belirterek, “Kurun bir kooperatif, biz de ürünü satın alarak işi büyütelim. Üretin, ürettiğinizi satın alalım. Siz yaptıkça biz de satın alırız. O zaman gençler de köylerini terk etmek zorunda kalmaz. Onlar da köylerine sahip çıksın ve üretsinler. Siz ürettiğinizin karşılığını aldığınız zaman daha çok üreteceksiniz. Bu üretim devam etmiyorsa, ürünü satamadığınız içindir” dedi. Köyde aracılığın, zeytinciliğin ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine destek vereceklerini belirten Başkan Soyer, kente son derece yakın köyde agro turizmin başlatılması için de proje yapılmasını istedi. Köyde 5 bin ağaç zeytin ve domatesin organik üretildiğinin altını çizen Başkan Soyer, Yamanlar’ın doğal güzellikleriyle korunup geliştirileceği sözünü verdi.

Başkan Soyer daha sonra Yamanlar Dağı’ndaorman içinde, sanatoryum olarakkullanılan ancak yıllar önce kaderine terk edilen tesislerde inceleme yaptı. Asırlık çınarlar ve dev çam ağaçlarının arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait tesislerin bulunduğu bölgenin doğa harikası olduğunu, bu şekilde kaderine terk edilmesine üzüldüğünü belirten Başkan Soyer, burasının da İzmirlinin kullanımına nasıl sunulabileceğinin araştırılmasını istedi.

Habere Ait Resimler

yukarı çık