• DOLAR

    Alış:32.7655 Satış:32.7847
  • EURO

    Alış:34.998 Satış:35.0988
  • ÇEYREK

    Alış:3980.5 Satış:4045.3
30 Ekim 2020, Cuma 10:15 | A+ | A-

MANSUR YAVAŞ'TAN ATA'NIN MİRASINA COŞKULU AÇILIŞ

Başkent Ankara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nın açılışıyla coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaptı.

MANSUR YAVAŞ'TAN ATA'NIN MİRASINA COŞKULU AÇILIŞ

Başkent Ankara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışıyla coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaptı. Çubuk-1 Barajı’nın tarihçesinin anlatıldığı ışıklandırma gösterileri geceye damgasını vururken, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan açılış ilgiyle izlendi. Yağmura rağmen Başkentlilere verdiği sözü tutan ve Cumhuriyet Bayramı’na özel açılış töreni düzenleyen Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor ve yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi. Ankara Kalesi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’ün sözleri ve resimleriyle aydınlatıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümünde açılışı gerçekleştirilen Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, coşkulu kutlamaların adresi oldu.

Cumhuriyet döneminin ilk barajı olan ve yeniden restore edilerek çevre düzenlemesi yapılan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı ile 42 noktanın temel atma ve toplu açılışına ev sahipliği yapan Başkan Yavaş, Başkentlilere verdiği sözlerin çoğunu yerine getirmiş oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilleri Adnan Beker ve Yaşar Neslihanoğlu, Siyasi Parti Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Oda Başkanları ile sınırlı sayıda davetlinin katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor, yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi.

SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANLARINDAN BAŞKAN YAVAŞ’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Yağmura rağmen Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı içinde yer alan Tek Yürek Etkinlik Alanı’nda rengarenk aydınlatmalar eşliğinde barajın tarihçesinin anlatıldığı adeta görsel şölene dönüşen açılış töreni, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Eşi Nursen Yavaş ile davetlileri kapıda karşılayan Başkan Yavaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Belediye Başkanları ve diğer davetlilerle birlikte restore edilen Atatürk Evi’ni ve rekreasyon alanını birlikte gezdi.

Toplu açılış ve temel atma törenini birlikte gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Başkan Yavaş’a teşekkür ederek, İYİ Parti Genel Başkanı olmanın dışında Meral Akşener olarak ben Mansur Başkan’dan razıyım. İnşallah Ankaralılar da razı olur. Allah da razı olur. Başarılarının devamını diliyorum” dedi. Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şu açıklamalarda bulundu:

“Bu baraj Cumhuriyetin Ankara’da kendisini kanıtladığı bir eser. Baraj belki bugün görevini yapamıyor ama akşam sanatçıları izlerken dedim ki neden bu barajda Çubuk Barajı Konserleri yapılmadı? İstanbul’da var konserler. Ankara’da da Çubuk Barajı Konserleri yapılabilir. Ankara’nın bir kültür kenti, bir müzik kenti, bir sanat kenti olmaya ihtiyacı var. Bunu büyük bir keyifle ifade edeyim, bunu yapacak kişi de Mansur Yavaş. Bunu yapacaktır, yürekten inanıyorum. Bizleri buluşturan, yaptığı güzel çalışmaları bize ve topluma anlatan Sayın Mansur Yavaş’a ben de yürekten teşekkür ediyorum. Çok daha güzel bir Ankara’yı hep birlikte inşa edeceğiz.”

Törende konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu barajın gövdesine sırtımızı dayayarak yeniden çoğulcu cumhuriyeti inşa etmek hepimizin vazifesidir. Ben Ankara’nın üzerinden kara bir örtüyü kaldıran değerli Başkan Mansur Yavaş ve çalışma arkadaşlarına başta bu büyük başarının elde edilmesine vesile olan çok kıymetli genel başkanlara müteşekkir olduğumu ifade ediyorum.”

“BAŞKENTİMİZE VE CUMHURİYETİMİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Konuşmasına Cumhuriyet’in ilanının 97. yılını “İyi ki varsınız, iyi ki Cumhuriyet var, iyi ki aziz Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’i sonsuza dek yaşatma irademiz var” sözleriyle kutlayarak başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın milli mücadeledeki önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Dün büyük Türk milletini bu topraklardan atmaya çalışan işgalcilere karşı milli mücadelenin karargahıydı Ankara. Sonra kurtuluşumuzun ve yeniden kuruluşumuzun başkenti oldu. Bugün de hem gururumuzun hem ümidimizin hem de milletçe geleceğe yürüyüşümüzün Başkent’i Ankara. Ankara’mız bir milletin tarihe ve coğrafyaya tutunmasına ev sahipliği yaptı. Ana rahminde büyütür gibi milli mücadeleyi büyüttü. İşgalcilere karşı tırnaklarını kayalara burada geçirdi, tutundu. Ardından bir mucizeye imza attı, bozkırın ortasından bağımsızlık, cumhuriyet ve medeniyet inşa etti. Bizler Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan Başkentimize diğer yandan cumhuriyetimize layık olmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Halkımızdan aldığımız güçle hiçbir yılgınlığa düşmeden, hiçbir mazerete sığınmadan Başkentimizi, Cumhuriyetimize yakışır bir kent haline getirmek için çaba gösteriyoruz.”

BAŞKAN YAVAŞ’TAN TASARRUF VE HESAP VEREBİLİRLİK VURGUSU

Büyükşehir Belediyesi olarak tasarruf anlayışını benimsediklerini, ortak akıl, adalet ve şeffaflıktan taviz vermeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün Ankara’yı tüm ülke için model oluşturabilecek bir belediyecilik anlayışına kavuşturduk. İsrafa karşı tasarrufu hakim kılarak Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemek için uğraşıyoruz. Canlı yayın ve açık ihaleler ve bu ihalelerdeki kırım miktarları geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde Ankara’mızın nasıl bir talandan kurtarıldığını belgelemektedir. Biz bu belediyeyi kutsal bir emanet olarak görüyor ve onu titizlikle koruyoruz, korumaya da devam edeceğiz. Hem tasarruf ederek sizlerin hakkını koruyacağız hem de sizlerin hayat kalitesini arttırmak için hizmetleri aralıksız sürdüreceğiz.”

Çubuk 1 Barajı’nın büyük maddi sıkıntılar altında yapıldığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mıza kazandırılan bu barajı ve çevresini yeniden düzenleyerek yine Ankaralının hizmetine sunmak istedik. Bu büyük günde açılışını yapmak ne mutlu ki bizlere nasip olmuştur. Atatürk Evi’ni müze haline getiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün sık sık dinleyeme geldiği alan orijinal hale getirilerek, düzenlendi. Alandan iki kamyon çöp attık, arkadaki hafriyat alanının bir kısmını temizledik, inşallah oranın tamamını temizlemek suretiyle oraya da eskisi gibi su tutup baraj haline getireceğiz. Biz yaptığımız tüm harcamaların hesabını veriyoruz. Öncelikle parayı harcarken şeffaf oluyoruz, daha sonra hesabını veriyoruz. Bugüne kadar buraya Çevre Koruma, Fen İşleri, ASKİ ve diğer birimlerin harcadığı para 14 milyon 616 bin TL. İmkânlarımızdaki daralmaya rağmen, sızlanmadan, şikayet etmeden yeni bir Ankara inşa ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“YARDIM KAMPANYALARIYLA İNSANIMIZ BİRBİRİNİN HIZIRI, ANKARA’MIZ DAYANIŞMANIN BAŞKENTİ OLDU”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent’e ve Cumhuriyet’e lâyık olmak için büyük bir gayret sarf ettiklerini belirten Başkan Yavaş, iyilik bulaşıcıdır sloganıyla hayata geçirdikleri toplumsal dayanışma kampanyalarına Ankara’nın öncülük ettiğini ve örnek olduğunu anlattı:

“Cumhuriyetin Başkentinin önce güven duygusuna ve kardeşliğe ihtiyacı vardı. Biz betondan, demirden, ranttan önce bu ihtiyaç için elimizi taşın altına koydu ve başardık. Yardım kampanyalarıyla insanımız birbirinin hızırı oldu. Sosyo-kültürel mesafelerin doğurduğu mesafeler kısaltıldı, semtler ve mahalleler arasında duvarlar yıkıldı. Kardeşlik duygusu, siyasi ayrılıkların önüne geçirildi. Özellikle bu pandemi döneminde neler başarılabileceğini herkese gösterdi. Ankara’mız sadece cumhuriyetimizin değil, kardeşliğimizin ve bu zor günlerde dayanışmamızın da başkenti oldu.”

BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR YAĞMURU

Açılışa katılan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışından duyduğu mutluluğu dile getirerek, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bize emanet edilen Cumhuriyetimizin 97. yılını kutluyoruz. Bugün tarihi bir mekandayız. Cumhuriyetin tarihi mekanı, Cumhuriyetin ilk barajı olan Çubuk 1 Barajı, o günkü güç şartlar altında ve teknik imkanların olmadığı bir dönemde büyük çoğunluğu elle, emekle yapılan bir barajın hikayesidir. Ben 1963’de Ankara’ya geldim. Geldiğimizde okullar gelirdi buraya mesire yapmaya, Ankara halkı gelirdi çevresinde mesire yaparlardı ama ne olduysa daha sonra burası çöplüğe dönüştü. Sahip çıkılmadı. Halbuki sahip çıkılsaydı, vatandaşlarımız burada mesire yapsaydı bu baraj tekrar dizayn edilseydi, korunsaydı daha güzel olurdu. Mansur Başkan’a bu nasip oldu. Mansur Başkan Çubuk Barajı’nı bugün dizayn etti ve Ankara halkının hizmetine bugünden sonra sunuyor. Emeği geçen Büyükşehir Belediye çalışanlarına ve başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a Ankaralılar, Yenimahalleliler adına şükranlarımı sunuyorum.”

Alanı gezen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Ankara’mıza çok özel hizmetleri olan bu baraj yerinin restore edilerek Ankara halkına sunulmasını büyük bir sevinçle ve memnuniyetle karşıladım. Tarihi bir yerdeyiz. Burası Ankara’nın ilk barajı olması nedeniyle çok özel, ben özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve burada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Bir Ankara milletvekili olarak Ankara’da yaratılan her değer bizim için çok önemli” derken, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“İnanılmaz heyecanlıyız. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1930 yılında temelini attığı, sağlığında 1936 yılında açtığı bu barajı bugün o manevi huzurda bulunmanın mutluluğunu ve keyfini yaşıyoruz. Bu alanı temizleyip bir cennet köşesi haline getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a ve onun tüm ekibine teşekkür ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde belki de bizim için çok kıymetli olan eseri Mansur Bey Ankaralılara kazandırmıştır.”

Açılış töreninde anlatımlarıyla katkıda bulunan Gazeteci Nebil Özgentürk ise Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı hakkındaki düşüncelerini, “Prova sırasında o kadar etkilendim ki. Burası artık kültür mekanı olmalı. Olağanüstü bir gece yaşandı, efsanevi bir beste dinledik. Can Atilla’yı ayrıca tebrik ediyorum. Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bütün ekip arkadaşlarıyla böyle bir fikirle bu töreni düşünmesi, icra etmesi harika bir şey” sözleriyle dile getirdi.

Şarkılarıyla geceye renk katan ünlü sanatçı Ferhat Göçer ise, “Böyle bir projenin içerisinde bulunmaktan mutluluk duydum, gurur duydum. Bütün ülkemizin, yurttaşlarımızın bayramını kutluyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu ülkeye canını feda etmiş bütün şehitlerimizin önünde saygıyla ve minnetle eğiliyorum” diye konuştu.

REKREASYON ALANINDA NELER YAPILDI?

Cumhuriyet döneminin ilk barajı olan ve uzun süredir kullanılmayan 413 bin metrekarelik alana sahip Çubuk 1 Barajı’ndaki yenileme çalışmaları için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol, Fen İşleri ile Kent Estetiği Daire Başkanlıkları, ASKİ ve ANFA Genel Müdürlüğü ekipleri 7/24 koordineli bir çalışma yürüttü.

Yalnızca alandaki peyzaj düzenlemelerinde ANFA Genel Müdürlüğü ekipleri 317 personel ile yaklaşık 22 bin 500 saat mesai yaparken, Ankara’ya yakışır bir baraj yapmak için rekreasyon alanının tümüne yaklaşık bin 250 ağaç, 75 bin çalı, 15 bin çiçek, 3 bin sarmaşık ve 20 bin metrekare çim ekimi gerçekleştirildi. ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri bir yandan kaçak ve usulsüz olarak dökülen atıklara müdahale ederken diğer yandan da bölgedeki kötü kokuyu gidermek amacıyla Çubuk Çayı’nın baraj bölgesinden 550 kamyon çamur çıkartarak dip çamur temizliği yaptı. Rekreasyon alanında bin 500 kamyon hafriyat atığının temizlenmesinin ardından BelPlas Şirketi tarafından özenli hijyen çalışmasıyla bakteri ve probiyotik temizliği sağlandı.

Rekreasyon alanının kuşbakışı görülebileceği en yüksek noktası Seyir Tepesi haline dönüştürülürken, terasta bulunan kafe yenilenerek dinlenme alanı inşa edildi. ANFA Sanat Atölyesi’nde üretilen Atatürk Heykeli, Seyir Tepesi’nin en yüksek alanına yerleştirilirken, tehlike oluşturabilecek durumlara karşı yamaçlar tel örgü ile kaplandı.

Büyükşehir Belediyesinin 14 milyon 616 bin 664 TL harcayarak yenilediği Çubuk 1 Barajı rekreasyon alanı içerisinde; 4 çeşme, 3 süs havuzu, 219 bin metrekarelik piknik alanı, 736 metre doğa yürüyüş yolu, 520 metre bisiklet yolu ve 2 adet çocuk oyun alanı hizmet verecek. 619 araç kapasiteli otoparkı, 163 piknik masası, 1 market- kafe, 1 kafe ve 1 bistro kafe ile vatandaşların hizmetine açılan Çubuk-1 Barajı Başkentlilerin yeniden uğrak noktası olacak.

ÇUBUK 1 BARAJI İLE 42 PROJENİN AÇILIŞ-TEMEL ATMA TÖRENİ CANLI YAYINLANDI

Cumhuriyet’in ilanının 97. yılında Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışını yapan Başkan Yavaş ayrıca toplam 42 projenin aynı anda temel atma ve toplu açılışlarını da gerçekleştirdi.

Açılışı yapılan 27 proje şöyle:

-Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı (14 milyon 616 bin TL),

-Sincan OSB Köprülü Kavşağı (19 milyon TL),

-Yaşamkent Köprülü Kavşağı (18 milyon TL),

-Konutkent Köprülü Kavşağı (18 Milyon TL),

-Başkent Üniversitesi Köprülü Alt Geçidi (9 milyon TL),

-Türk Kızılayı Caddesi 2304. Cadde Köprülü Kavşağı (10 milyon TL),

-Türk Kızılayı Caddesi Eski Hava Hastanesi Önü Köprülü Kavşağı (16 milyon TL),

-Sincan Yenikent Yolu Köprüsü ve Yol Genişletme Projesi (28 milyon TL),

-Bisiklet Yolları,

-Şule Çet Parkı (1 milyon 654 bin TL),

-Elmadağ İsmet Paşa Parkı (1 milyon 264 bin TL),

-Turkuaz Vadisi Çevre Yenileme Projesi (1 milyon 527 bin TL),

-Gençlik Parkı Kent Konseyi Sanat Merkezi ve Sergi Salonu,

-Gençlik Parkı Kent Konseyi Açık Hava Etkinlik Alanı,

-Kuzey Yıldızı Teknoloji Parkı,

-Kuzey Yıldızı Ortak Teknoloji Binası,

-4 Teknoloji Projesi (Akıllı Durak - Köylere İnternet – Karekod - ABB TV),

-Özgür Köy Bağımlılıkla Mücadele Merkezi,

-Mamak Eserkent Sosyal Konutları (17 milyon 250 bin TL),

-Kızılcahamam Şifa Oteli (Şehit Yakınları ve Gaziler İçin),

-Gaziler Merkezi,

-Altındağ Kadınlar ve Gençlik Destek Merkezi,

-Dışkapı Barınma Evi,

-Batıkent ve İşçi Blokları Gündüz Çocuk Bakımevi,

-Kamil Ocak Mahallesi BELMEK,

-KISAMER (Kısırlaştırma ve Sahiplendirme Merkezi),

-EGO 3. Bölge Şube Müdürlüğü Mamak Yerleşkesi (44 milyon TL).

Temeli atılacak 16 proje ise şöyle:

-İvedik-Polatlı Su Hattı Projesi,

-Ankara Asbestli Borular Yenileme Projesi,

-Mamak-Gölbaşı Hattı Su Hattı Yenileme Projesi,

-Hasköy (Fruko) Köprülü Kavşağı Projesi,

-Ayaş Yolu (Başer) Köprülü Kavşağı Projesi,

-Türk Kızılayı Caddesi Devamı 5 adet Köprülü Kavşak Projesi,

-AŞTİ Yenileme Projesi,

-Atatürk Orman Çiftliği Gazi Park Projesi,

-Ulus Toptancı Hali Projesi,

-Ankara Kalesi Aydınlatma Projesi,

-Roma Tiyatrosu Restorasyon Projesi,

-Anafartalar Caddesi Cephe ve Sağlıklaştırma Projesi,

-Dikmen Vadisi Teknoloji Merkezi,

-Karataş Hayvan Barınağı,

-5 İtfaiye Binası (Akyurt, Nallıhan, Etimesgut, Bağlum, Haymana),

-Mamak Evsel Katı Atık Toplama İstasyonu.

BAŞKENT’TE BİSİKLETÇİLER CUMHURİYET İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Başkent’in cadde ve bulvarlarını Türk bayrakları, Atatürk posterleri, billboardlar ve afişlerle donatan Büyükşehir Belediyesi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yaptı.

Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Bisiklet Federasyonu Üyeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97'nci yıldönümü nedeniyle “Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu” etkinliği düzenledi. Yaklaşık 80 bisiklet kullanıcısının pedal çevirdiği bisiklet turu; Kurtuluş Parkı, Ankara Kalesi, Anıtkabir ve son olarak da Çubuk 1 Barajında son buldu.

Büyükşehir Belediyesinin bisiklet yollarını da kullanan bisiklet kullanıcıları düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Şevket Bülent Yahnici- Eski Ankara Milletvekili: “Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kalesi Çalışmaları Meclisi Yürütme Kurulu adına çalışmalar yapıyoruz. 29 Ekim’in önemine bir kere daha dikkat çekmek ve onu pedalla kutlamak için buradayız. Bisiklet ve doğa sporunun önemini vurgulamak için bir araya geldik. Bisiklet yollarının yapılmasından ve bisikletin yaygınlaştırılmasından çok memnunuz.”

-Ayşe Deniz: “Bu anlamlı günde Cumhuriyet için pedal çevirmekten çok mutluyum, çok heyecanlıyım. Bisiklet yolları projesi çok faydalı bir proje oldu. Başkent bisiklet yollarını fazlasıyla hak ediyor. Medeni bir şehirde olması gereken bir proje. Çubuk 1 Barajı’nda da bisiklet yolları çok güzel olmuş.”

-Murat Yumrutaş - Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Dernek Başkanı (ABİDOSD): “Kent Konseyi Bisiklet Meclisi üyesiyim. Ankara’da güvenli bisiklet yolları yapılmasıyla ilgili Mansur Başkan bize destek verdi ve bisiklet yolları yapılmaya başlandı. Parklarda ve rekreasyon alanlarında bisiklet yollarının olmasının gelecek nesillerimiz için büyük bir proje olduğunu düşünüyorum. Bisiklet yolları konusunda Ankara’da devrim yaşanıyor.”

-Hasan Özbay: “Çubuk 1 Barajı’nın Ankara’ya yeniden kazandırılmasından dolayı çok mutluyum. Ben de mimarım ve buranın tarihini yakından biliyorum. Bu yapı yok edilmeye çalışılıyordu. Baraj korunarak yeniden yaşatıldı. Başta Mansur Başkan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

-Eren Ağıllı: “10 yaşındayım. Bisiklet sürmeyi çok seviyorum. Cumhuriyet Bayramını kutlamak için bisiklet turuna katıldım. Bisiklet yollarının yapılması beni umutlandırıyor. Çünkü çok fazla araç var ve hava kirliliğine sebep oluyor. Bisiklet kullanımı artarsa doğa kirliliğini de önlemiş olacağız.”

-Ömür Akışık: “Bu kadar çok kişiyle beraber Cumhuriyet için pedal çevirdiğim için çok mutluyum. Ankara’da 12 yıldır bisiklet yolları için mücadele veriyoruz. Mansur Başkan bizim sesimize kulak verdi ve bisiklet yolları projesini hayata geçirdi.”

-Melis Yumrutaş: “Her pedal atışımda ben Ata’mızı anıyorum ve yarınlar için daha da umutlanıyorum. Bu coşku tarif edilemez.”

-Fatma Tuna: “Ankara Kent Konseyi üyesiyim. Bisiklet sporunun azlığı Başkent olarak büyük bir eksiklikti. Mansur Başkanın imzaladığı bisiklet yolları bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çok önemli bir proje.”

-Fatma Bülbül: “Biz önemli günlerde bisiklet adına farkındalık kazandırmak için ve milli ruhu canlı tutmak için bisiklet turu düzenliyoruz. Bu anlamlı günde yer almaktan mutluluk duyuyorum. Bisiklet yolları önemli bir adım. Bisiklet kullanıcılarının güvenli yollar olmadığı için bisiklet kullanmadıklarını biliyorum.”

ANKARA KALESİ ATATÜRK RESİMLERİYLE AYDINLATILDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda şehrin her noktasından görülen Ankara Kalesi de Atatürk’ün fotoğrafları ve sözleriyle aydınlatıldı.

Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan görseller gece boyunca izleyenleri büyüledi.

Habere Ait Resimler

yukarı çık