• DOLAR

    Alış:32.8875 Satış:33.1952
  • EURO

    Alış:35.8578 Satış:36.0226
  • ÇEYREK

    Alış:4123.6 Satış:4201.1
14 Mart 2021, Pazar 12:22 | A+ | A-

Kaya Bahçeleri Suya Tasarruf Şehre Estetik Getirdi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün içme suyunun tasarrufu noktasında çağrısı üzerine Manisa Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım attı.

Kaya Bahçeleri Suya Tasarruf Şehre Estetik Getirdi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün içme suyunun tasarrufu noktasında çağrısı üzerine Manisa Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım attı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Manisa'da su tasarrufu için uygulamasına başladığı 'kaya bahçeleri'ni yaygınlaştırmaya başladı.

Manisa'da su tasarrufu sağlamak amacıyla Yuntdağı bölgesi ile volkanik araziden getirilen doğal taşlarla oluşturulan "kaya bahçeleri" ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor. Suyun daha ekonomik kullanılması için Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yaptığı çağrıyla birlikte harekete geçen Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, geliştirdiği kaya bahçelerini il genelinde yaygınlaştırmaya başladı. Mevcut peyzaj uygulamalarına kıyasla daha az maliyetli ve 10 kat su tasarrufu sağladığı belirtilen kaya bahçeleri, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından şu ana kadar kentin 6 noktasına kuruldu.

Yaklaşık 25 Bitki Dikilebiliyor

Manisa'nın kayalık bölgeleri Yuntdağı ile volkanik araziden getirilen doğal taşlarla oluşturulan bahçelere, kurak iklime dayanıklı kaktüs, kaz ayağı, Japon ayvası, agav nandini ve Çin çalısı gibi 25'e yakın bitki dikilebiliyor. Peyzaj çalışmasına estetik görüntü kazandıran volkanik kayalar, sulama işleminin ardından toprağı nemli tutuyor.

10 İla 15 Kat Su Tasarrufu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş, yaptığı açıklamada, peyzaj alanlarının sulanmasının ciddi su sarfiyatına yol açtığını belirtti. Peyzaj sulamasında kullandıkları 20 sondaj kuyusunun, yer altı suyu seviyelerinin düşmesi sonucu kuruduğunu hatırlatan Göktaş, “Su tasarrufu sağlamak amacıyla, park, bahçe ve yol kenarlarına kurmaya başladığımız kaya bahçelerini Manisalıların beğenisine sunduk. Bu projede susuzluğa dayanıklı bitkiler kullanıyoruz. Normalde 3 ila 5 metrekarede yapılan kaya bahçesini, biz 550 metrekarelere çıkardık” dedi. Düşük maliyetle oluşturulan kaya bahçesinin diğerlerine göre 10 ila 15 kat arasında su tasarrufu sağladığını vurgulayan Göktaş, “Örneğin çim alanı peyzaj, temmuz ve ağustosun en sıcak dönemlerinde günde 6-7 kez sulanmak ister. Kaya bahçesi ise en sıcak zamanlarda bile iki günde bir sulanmaktadır” diye konuştu.

Yaygınlaştırılacak

Göktaş, aldıkları olumlu tepkiler üzerine uygulamayı yaygınlaştırmaya başladıklarını dile getirdi. Bu çalışmayı Manisa'nın geneline yaymak istediklerine dikkati çeken Göktaş, “Çim ekimi, gübresi, tohumu, ara ekimi ve biçilmesi ciddi bir maliyet. Biz siyah ve gri olan kayaları Yunt Dağı'ndan, volkanik kayaları ise Kula'dan getirdik. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Salihli ve Alaşehir ilçelerimizden de talepler aldık” ifadelerini kullandı.

Habere Ait Resimler

yukarı çık