• DOLAR

    Alış:33.1038 Satış:33.11
  • EURO

    Alış:36.0519 Satış:36.0671
  • ÇEYREK

    Alış:4172.9 Satış:4238.8
17 Eylül 2020, Perşembe 9:04 | A+ | A-

DİSK Genel İş ile Büyükşehir arasında toplu sözleşme imzalandı

DİSK Genel İş ile Büyükşehir arasında toplu sözleşme imzalandı Başkan Zeydan Karalar, "Emekten geldik, yüzümüz emeğe dönük.

DİSK Genel İş ile Büyükşehir arasında toplu sözleşme imzalandı
DİSK Genel İş ile Büyükşehir arasında toplu sözleşme imzalandı Başkan Zeydan Karalar, “Emekten geldik, yüzümüz emeğe dönük.” Zeydan Karalar, “İşçimin alacağıyla ilgili işçimden daha hassasım.” Başkan Zeydan Karalar, toplu sözleşme töreninde emeğe ve emekçiye bakışını anlattı, Büyükşehir’de çok zor koşullara rağmen işçinin zamanında maaş alması, özel günlerde ikramiye ve harçlığının verilmesi için yapılanlardan bahsetti. DİSK Genel İş Sendikası ile Adana Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve Adana Ulaşım A.Ş Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni, Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde imzalandı.Büyükşehir kadrolu çalışanları, ASKİ kadrolu çalışanları ve Ulaşım AŞ KHK’lı işçiler adına gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, TİS Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Adana Şube Başkanı H.Yaşar Gündoğdu, Şube Sekreteri Serdal Çapar, Tüm Bel-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelikkatıldı.

İŞYERİNDE HUZUR VE AİLE ORTAMI ÇOK ÖNEMLİ

Geçmişte Seyhan Belediyesi’nde çalışanlar arasında aile kavramını oluşturmak için çabaladıklarını ve başarılı olduklarını belirten Başkan Zeydan Karalar, Büyükşehir’de de ilk günden itibaren böyle bir ortamın oluşması için çalıştıklarını anlattı. Başkan Zeydan Karalar, “Kardeşler arasında bile ayrı düşünceler, ayrı fikirler olduğu gibi, devasa; 15-16 bin insanın çalıştığı bir kurumda görüş ayrılıkları olacaktır. Ama insanları birleştiren bir şey bulabilmeliyiz ki; bizim müessesemize gelen negatif duygular içinde olmasın. Ben her konuşmamda işyerinin kutsallığına atıfta bulundum. Ömrümüzün büyük bölümü işte, mesai arkadaşlarımızla geçiyor. Kendinize ayırdığınız vakit belki günde bir saat bile değil. Dolayısıyla işimizi kutsal göreceğiz ve bu kadar uzun süre geçirdiğimiz iş yerinde huzuru, mutluluğu bulmalıyız. Elbette ücret önemli ama huzuru bulmalıyız öncelikle” dedi.

İŞÇİYE ZAMANINDA MAAŞ ÖDEYEBİLMEK İÇİN ALNIMIZIN DAMARI ÇATLADI

Adana Büyükşehir Belediyesini devraldıklarında, 4 buçuk milyar lira borç, aylık 60 milyon açıkla karşılaştıklarını, işçinin 3 ayda bir maaş aldığını hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, “Geçmişten kalan mesai ve ikramiye alacakları vardı işçinin. Ama çalışana maaş ödemeden mesaiyi, geçmişe yönelik ikramiyeyi ödeyemezdik. Maaşı zamanında ödeyebilmek için 9 ay alnımızın damarı çatladı. Zorlandık fakat sorunu kısmen çözdük. Şimdi maaşlar zamanında ödeniyor. Belediyeyi; mesai, ikramiye gibi hakların da zamanında ödendiği bir duruma elbette getireceğiz” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİ, KADROLU ÇALIŞAN AYRIMI YAPAMAM… HEPSİ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ…

Önceden kullanılan kredilerden dolayı bankaların ve alacaklıların kendilerine sürekli hacizle geldiklerini kaydeden Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Bunca olumsuzluğa rağmen yine de çok güzel işler, hizmetler gerçekleştirdik. Sayın Genel Başkanımız yılbaşında, CHP’li belediyelerde asgari ücret 2500 lira olacak dedi. Biz 2700 lira yaptık. Çok değil ama çalışanı enflasyona boğdurmayacak da bir zam yaptık. Türkiye’de kendi inisiyatifiyle 2 bin 700 lira taban ücreti yapan tek belediyeyiz. Çünkü biz de emekten, bu sıralardan geldik. Yüzü emeğe dönük insanlarız. Büyükşehir ve ASKİ’deki çalışanlarımızın ne kadar alacağı varsa, İller Bankası’ndan o kadar borçlanmak için belediye meclisimize gittik. Umarım bu ayki meclise gelir ve yine umarım İller Bankası onaylar. Böylece işçinin geçmişe yönelik tek kuruş alacağı kalmaz. Hiç endişe etmeyin. Bu kardeşiniz sizin alacağınızla ilgili sizden daha hassastır.

İller Bankası’ndan gelen para işçinin maaşına yetmeyince benden kadrolu işçinin ve memurun parasını ödememi istediler. Böyle bir ayrım yapmam mümkün değildi. Kadrolu da kadrosuz da benim personelim. Hepsi benim için aynı derecede değerli fakat birine öde, taşerona ödeme şeklinde bir ayrım yapamazdım. Geçmişte ayrım yapılmış, biz bunu da ters yüz ettik.

Zamanında maaş öder hale getirdik. Zamlı maaşlar yattı. Seyhan Belediyesi’nde olduğu gibi ilkleri getirdik. Şeker Bayramında işçiye harçlık, Kurban Bayramı’nda kurban parası verdik. Bizi kimse zorlamadı.O alışkanlıkları buraya taşıdık. Helali hoş olsun. 1 Mayıs İşçinin Emekçinin bayramı. Buna önem verdik ve ikramiye koyduk. İnşallah her sözleşmede o ikramiyeyi biraz daha artırarak devam edeceğiz.”

50 DERECE SICAKTA GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞANA ÜCRET ÖDEYEMEZKEN, İŞ YAPMADAN PARA ALANA MAAŞ VEREMEZDİM

Çalıştığı, amirlik yaptığı iş yerlerinde insanlar arasında ayrım yapılmadığını ve bundan sonra da yapılmayacağını vurgulayan Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi: “Amir olduğum yerde Kuzeyli-Güneyli, Batılı-Doğulu, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, AK Partili, CHP’li, MHP’yi ayrımı olmaz. Emekçi, işçi; işine gücüne bakan, hangi siyasal partiye istiyorsa oy veren ama onu işine yansıtmayandır. Bir de, bir işçi 50 derece sıcakta emek harcayıp ter dökerken, diğeri işe gelmeden para alıyorsa bu hak mıdır? Bir de benim çalışanlara sorumluluğum olduğu kadar, 2 buçuk milyon Adanalıya hizmet sorumluluğum var.”

MESAİ SAATLERİNE UYARAK, DAHA VERİMLİ ÇALIŞMAK HEPİMİZİN YARARINA…

İşçiden, çalışandan mesai saatlerine uyarak, daha verimli çalışmasını isteyen Başkan Zeydan Karalar, böyle olduğunda belediyenin kasasında daha fazla para olacağını, bunun da işçiye daha fazla ücret anlamına geleceğini söyledi.

Başkan Zeydan Karalar, hep birlikte gurur duyulacak bir Adana yaratmak için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından imzalar atıldı ve kadın çalışanlar toplu sözleşmenin taraflarına çiçek sundu.

Habere Ait Resimler

yukarı çık